Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4620-I-ML
PIC18F4620-I/ML
| Part Number: | PIC18F4620-I/ML |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4620-I-ML |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 64K Flash 3968 RAM 13x10b ADC QFN44 | Microchip Technology Inc. PIC18F4620-I/ML |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4620-I-ML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 64K Flash 3968 RAM 13x10b ADC QFN44 | Microchip Technology Inc. PIC18F4620-I/ML
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 512 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.9 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 950 µm |
| Length | 8 mm |
| Width | 8 mm |
Documentation for Microchip PIC18F4620-I/ML
| Datasheet | View & Download PIC18F4620-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4620-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4620-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4620-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4620-I-ML Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




