Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4539-E-PT
PIC18F4539-E/PT
| Part Number: | PIC18F4539-E/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4539-E-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC CPU, 40MHz, CMOS, PQFP44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4539-E-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC CPU, 40MHz, CMOS, PQFP44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 24 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of I/Os | 32 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 1.4 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC18F4539-E/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F4539-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4539-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4539-E-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the architecture of this microcontroller?
What is the maximum frequency of this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.