Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4523-I-PT
PIC18F4523-I/PT
| Part Number: | PIC18F4523-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4523-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray - Trays |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4523-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray - Trays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 256 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Microchip PIC18F4523-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F4523-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4523-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4523-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4523-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





