Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4520-E-PT
PIC18F4520-E/PT
| Part Number: | PIC18F4520-E/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4520-E-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | 32 KB Flash, 1536 RAM, 36 I/O44 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. PIC18F4520-E/PT |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4520-E-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32 KB Flash, 1536 RAM, 36 I/O44 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. PIC18F4520-E/PT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | HLVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Microchip PIC18F4520-E/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F4520-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4520-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4520-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4520-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4520-E-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the flash memory size of the product?
How many I/O pins does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


