Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F452-I-PT
PIC18F452-I/PT
| Part Number: | PIC18F452-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F452-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | icrochip 8bit PIC Microcontroller 40MHz 32 kB Flash 44-Pin TQFP, PIC 18F Series |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F452-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
icrochip 8bit PIC Microcontroller 40MHz 32 kB Flash 44-Pin TQFP, PIC 18F Series
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC18F452-I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
How much flash memory does the microcontroller have?
What is the package type of the microcontroller?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the PIC18F452-I/PT?
Are there any alternate parts available for the PIC18F452-I/PT?
Does the PIC18F452-I/PT comply with any industry standards or regulations?
What is the brand of the microcontroller?
What is the part number of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











