Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4480-E-P
PIC18F4480-E/P
| Part Number: | PIC18F4480-E/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4480-E-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V/5V 40-Pin PDIP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4480-E-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V/5V 40-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 768 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC18F4480-E/P
| Datasheet | View & Download PIC18F4480-E-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4480-E-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4480-E-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4480-E-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum supply voltage for this product?
What is the memory size of this microcontroller?
What are the available interfaces for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.