Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4423-I-PT
PIC18F4423-I/PT
| Part Number: | PIC18F4423-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4423-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray - Trays |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4423-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray - Trays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 128 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 768 B |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC18F4423-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F4423-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4423-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4423-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4423-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



