Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F442-I-P
PIC18F442-I/P
| Part Number: | PIC18F442-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F442-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 5V 40-Pin PDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F442-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 5V 40-Pin PDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 768 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 52.45 mm |
| Width | 14.22 mm |
Documentation for Microchip PIC18F442-I/P
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F442-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the stock availability of the PIC18F442-I/P?
What are the technical specifications of the PIC18F442-I/P?
Are there any alternate parts available for the PIC18F442-I/P?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








