Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4221-I-P
PIC18F4221-I/P
| Part Number: | PIC18F4221-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4221-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU, 8-Bit, 4KB Flash, 512 RAM, 36 I/O, PDIP-40 | Microchip Technology Inc. PIC18F4221-I/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F4221-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU, 8-Bit, 4KB Flash, 512 RAM, 36 I/O, PDIP-40 | Microchip Technology Inc. PIC18F4221-I/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 32 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 4 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 512 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.953 mm |
| Length | 53.09 mm |
| Width | 14.732 mm |
Documentation for Microchip PIC18F4221-I/P
| Datasheet | View & Download PIC18F4221-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4221-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4221-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F4221-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

