Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F2680T-I-SO
PIC18F2680T-I/SO
| Part Number: | PIC18F2680T-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F2680T-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 5V 28-Pin SOIC W T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F2680T-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 5V 28-Pin SOIC W T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of Programmable I/O | 28 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 3.3 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC18F2680T-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC18F2680T-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2680T-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2680T-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2680T-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What are the interfaces supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
