Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F25K20-I-SO
PIC18F25K20-I/SO
| Part Number: | PIC18F25K20-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F25K20-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V Automotive 28-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F25K20-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V Automotive 28-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 256 kb |
| Frequency | 64 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC18F25K20-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F25K20-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the PIC18F25K20-I/SO?
What is the brand of the PIC18F25K20-I/SO?
What is the memory size of the PIC18F25K20-I/SO?
What is the maximum frequency of the PIC18F25K20-I/SO?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






