Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F252-I-SP
PIC18F252-I/SP
| Part Number: | PIC18F252-I/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F252-I-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SPDIP Tube / IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F252-I-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SPDIP Tube / IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 23 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.43 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.49 mm |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 23 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.43 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Microchip PIC18F252-I/SP
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the PIC18F252-I/SP?
What is the brand of the PIC18F252-I/SP?
What is the memory size of the PIC18F252-I/SP?
What is the number of I/Os of the PIC18F252-I/SP?
What is the equivalent part to Microchip PIC18F252-I/SP?
What is the package type of Microchip PIC18F252-I/SP?
What is the memory size of Microchip PIC18F252-I/SP?
What is the supply voltage range of Microchip PIC18F252-I/SP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









