Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F252-I-SO
PIC18F252-I/SO
| Part Number: | PIC18F252-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F252-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC18F Series 32 KB Flash 1.5 kB RAM 40 MHz 8-Bit Microcontroller - SOIC-28 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F252-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC18F Series 32 KB Flash 1.5 kB RAM 40 MHz 8-Bit Microcontroller - SOIC-28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 23 |
| Number of Programmable I/O | 23 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC18F252-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F252-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the PIC18F252-I/SO microcontroller?
What is the memory size of the PIC18F252-I/SO microcontroller?
What is the package type of the PIC18F252-I/SO microcontroller?
What is the maximum frequency of the PIC18F252-I/SO microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







