Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F24J10T-I-SS
PIC18F24J10T-I/SS
| Part Number: | PIC18F24J10T-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F24J10T-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | 16 KB Flash, 1 KB RAM28 SSOP .209in T/R | Microchip Technology Inc. PIC18F24J10T-I/SS |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F24J10T-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16 KB Flash, 1 KB RAM28 SSOP .209in T/R | Microchip Technology Inc. PIC18F24J10T-I/SS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Programmable I/O | 21 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 1 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC18F24J10T-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC18F24J10T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F24J10T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F24J10T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F24J10T-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum supply voltage for this product?
What is the part number for this product?
What is the memory size of this product?
Does this product have any peripherals?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
