Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F2320-I-SO
PIC18F2320-I/SO
| Part Number: | PIC18F2320-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F2320-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 8KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F2320-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 8KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 64 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 23 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 512 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC18F2320-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC18F2320-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2320-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2320-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2320-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2320-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F2320-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the package type of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








