Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F1220-I-P
PIC18F1220-I/P
| Part Number: | PIC18F1220-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F1220-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PDIP18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F1220-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PDIP18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 32 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 4 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 7 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.953 mm |
| Length | 23.37 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC18F1220-I/P
| Datasheet | View & Download PIC18F1220-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F1220-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F1220-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F1220-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F1220-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of PIC18F1220-I/P?
What is the brand of PIC18F1220-I/P?
What is the memory size of PIC18F1220-I/P?
What is the core architecture of PIC18F1220-I/P?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






