Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C858-E-PT
PIC18C858-E/PT
| Part Number: | PIC18C858-E/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C858-E-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB EPROM 5V 80-Pin TQFP Tray |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C858-E-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB EPROM 5V 80-Pin TQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of I/Os | 68 |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 1.5 kB |
Documentation for Microchip PIC18C858-E/PT
| Datasheet | View & Download PIC18C858-E-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C858-E-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical package and number of pins?
What is the maximum operating temperature and supply voltage?
Are there any compliance standards or regulations that the product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.