Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C658-I-PT
PIC18C658-I/PT
| Part Number: | PIC18C658-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C658-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | 32 KB OTP, 1536 RAM, 52 I/O64 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. PIC18C658-I/PT |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C658-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32 KB OTP, 1536 RAM, 52 I/O64 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. PIC18C658-I/PT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 1.5 kB |
Documentation for Microchip PIC18C658-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18C658-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C658-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C658-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
