Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C452-I-P
PIC18C452-I/P
| Part Number: | PIC18C452-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C452-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 32 Kb Otp, 1536 Ram, 34 I/o, PDIP-40 .600IN Tube | Microchip Technology Inc. PIC18C452-I/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18C452-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32 Kb Otp, 1536 Ram, 34 I/o, PDIP-40 .600IN Tube | Microchip Technology Inc. PIC18C452-I/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 52.45 mm |
| Width | 14.22 mm |
Documentation for Microchip PIC18C452-I/P
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18C452-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the number of I/Os of the product?
What is the packaging of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




