Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17LC44-08I-PT
PIC17LC44-08I/PT
| Part Number: | PIC17LC44-08I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17LC44-08I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | Lead Free ROHS3Compliant GULL WING QUAD Microcontroller 8mus 1W -40C~85C TA 12mA |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17LC44-08I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lead Free ROHS3Compliant GULL WING QUAD Microcontroller 8mus 1W -40C~85C TA 12mA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 8 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 8 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 454 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC17LC44-08I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
Is the microcontroller lead-free and RoHS compliant?
What is the part number of the microcontroller?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
What is the temperature range for the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.