Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C766T-33I-PT
PIC17C766T-33I/PT
| Part Number: | PIC17C766T-33I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C766T-33I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC CPU, 33MHz, CMOS, PQFP80 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C766T-33I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC CPU, 33MHz, CMOS, PQFP80
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 33 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 33 MHz |
| Interface | I2C, RS-232, SCI, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 33 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Programmable I/O | 66 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 902 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC17C766T-33I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the max frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.