Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C766-33I-L
PIC17C766-33I/L
| Part Number: | PIC17C766-33I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C766-33I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, PIC17C766-33I/L, Otp 16B Mcu 2K Rom, 66I/O, 33MHZ, 84PITMP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C766-33I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, PIC17C766-33I/L, Otp 16B Mcu 2K Rom, 66I/O, 33MHZ, 84PITMP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 84 |
| Access Time | 33 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 33 MHz |
| Interface | I2C, RS-232, SCI, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 33 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 66 |
| Number of Programmable I/O | 66 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 902 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 29.41 mm |
| Width | 29.41 mm |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 84 |
| Access Time | 33 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 33 MHz |
| Interface | I2C, RS-232, SCI, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 33 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 66 |
| Number of Programmable I/O | 66 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 902 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 29.41 mm |
| Width | 29.41 mm |
Documentation for Microchip PIC17C766-33I/L
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C766-33I-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the IC mentioned in the product detail page?
What is the memory size of the IC?
What is the maximum frequency of the IC?
What is the number of I/Os of the IC?
What is the part number of the IC mentioned in the product detail page?
What is the memory size of the IC?
How many I/Os does the IC have?
What is the maximum frequency of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


