Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C756A-16-L
PIC17C756A-16/L
| Part Number: | PIC17C756A-16/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C756A-16-L |
| Qty Available: | |
| Description: | IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC / MCU 8-bit PIC RISC 16KB PROM 5V 68-Pin PLCC Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C756A-16-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC / MCU 8-bit PIC RISC 16KB PROM 5V 68-Pin PLCC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 68 |
| Access Time | 16 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 16 MHz |
| Interface | I2C, RS-232, SCI, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 16 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.65 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 50 |
| Number of Programmable I/O | 50 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 902 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Width | 24.33 mm |
Documentation for Microchip PIC17C756A-16/L
| Datasheet | View & Download PIC17C756A-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C756A-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C756A-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C756A-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C756A-16-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Microchip PIC17C756A-16/L?
What are the categories that this product belongs to?
What is the maximum supply voltage for the PIC17C756A-16/L?
What is the memory size of the PIC17C756A-16/L?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





