Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C752-16-L
PIC17C752-16/L
| Part Number: | PIC17C752-16/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C752-16-L |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC17 CPU, 33MHz, CMOS, PQCC68 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C752-16-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC17 CPU, 33MHz, CMOS, PQCC68
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 68 |
| Access Time | 16 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 16 MHz |
| Interface | I2C, RS-232, SCI, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 16 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 50 |
| Number of Programmable I/O | 50 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 678 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC17C752-16/L
| Datasheet | View & Download PIC17C752-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C752-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C752-16-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C752-16-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the category of the Microchip PIC17C752-16/L?
What is the price of the Microchip PIC17C752-16/L?
What is the equivalent part to Microchip PIC17C752-16/L?
What is the supply chain information for the Microchip PIC17C752-16/L?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



