Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C44-33-P
PIC17C44-33/P
| Part Number: | PIC17C44-33/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C44-33-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 16 KB OTP, 454 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC17C44-33/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C44-33-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16 KB OTP, 454 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC17C44-33/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 33 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 33 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 33 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 16 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 454 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
Documentation for Microchip PIC17C44-33/P
| Datasheet | View & Download PIC17C44-33-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the maximum frequency of this product?
What is the package type of this product?
What is the memory size of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


