Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-25I-L
PIC17C43-25I/L
| Part Number: | PIC17C43-25I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-25I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC CPU, 25MHz, CMOS, PQCC44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-25I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, PIC CPU, 25MHz, CMOS, PQCC44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 25 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 454 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC17C43-25I/L
| Datasheet | View & Download PIC17C43-25I-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the microcontroller?
What is the part number of the microcontroller?
What is the architecture of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.