Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-25-P
PIC17C43-25/P
| Part Number: | PIC17C43-25/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-25-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC17 PIC RISC 8KB EPROM 5V 40-Pin PDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-25-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC17 PIC RISC 8KB EPROM 5V 40-Pin PDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 25 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 454 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC17C43-25/P
| Datasheet | View & Download PIC17C43-25-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C43-25-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




