Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-16-P
PIC17C43-16/P
| Part Number: | PIC17C43-16/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-16-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 8 KB OTP, 454 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC17C43-16/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC17C43-16-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8 KB OTP, 454 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC17C43-16/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 16 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 16 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 16 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | PWM |
| RAM Size | 454 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 52.2 mm |
| Width | 13.97 mm |
Documentation for Microchip PIC17C43-16/P
| Datasheet | View & Download PIC17C43-16-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC17C43-16-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the number of I/Os of the product?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


