Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF877A-I-PT
PIC16LF877A-I/PT
| Part Number: | PIC16LF877A-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF877A-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | 8 Bit Microcontroller, Flash, Pic16lf, 20 Mhz, 14 Kb, 368 Byte, 44, Tqfp Rohs Compliant: Yes |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF877A-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8 Bit Microcontroller, Flash, Pic16lf, 20 Mhz, 14 Kb, 368 Byte, 44, Tqfp Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC16LF877A-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC16LF877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF877A-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





