Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF877-04I-PQ
PIC16LF877-04I/PQ
| Part Number: | PIC16LF877-04I/PQ |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF877-04I-PQ |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin MQFP Tray - Trays |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF877-04I-PQ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin MQFP Tray - Trays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LF877-04I/PQ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Microchip PIC16LF877-04I/PQ?
What is the price of the Microchip PIC16LF877-04I/PQ?
What is the maximum frequency of the Microchip PIC16LF877-04I/PQ?
What is the memory size of the Microchip PIC16LF877-04I/PQ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


