Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF876A-I-SS
PIC16LF876A-I/SS
| Part Number: | PIC16LF876A-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF876A-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14.3KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF876A-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14.3KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.83 mm |
| Length | 10.34 mm |
| Width | 5.38 mm |
Documentation for Microchip PIC16LF876A-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16LF876A-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF876A-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF876A-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






