Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF874T-04I-L
PIC16LF874T-04I/L
| Part Number: | PIC16LF874T-04I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF874T-04I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | 7 KB Flash, 192 RAM, 33 I/O44 PLCC T/R | Microchip Technology Inc. PIC16LF874T-04I/L |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF874T-04I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
7 KB Flash, 192 RAM, 33 I/O44 PLCC T/R | Microchip Technology Inc. PIC16LF874T-04I/L
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LF874T-04I/L
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the flash memory size of the product?
How many I/Os does the product have?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.