Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF872-I-SS
PIC16LF872-I/SS
| Part Number: | PIC16LF872-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF872-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP / MCU 8-bit PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF872-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP / MCU 8-bit PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 28 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 3 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.85 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 5.6 mm |
Documentation for Microchip PIC16LF872-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16LF872-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF872-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF872-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of integrated circuit used in the product?
What is the memory size of the flash in the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




