Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF819-I-SO
PIC16LF819-I/SO
| Part Number: | PIC16LF819-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF819-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | Mcu 8 Bit Pic Risc 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18PIN SOIC W Tube / IC Mcu 8 Bit 3.5KB Flash 18SOIC |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF819-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mcu 8 Bit Pic Risc 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18PIN SOIC W Tube / IC Mcu 8 Bit 3.5KB Flash 18SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 11.55 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 11.55 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC16LF819-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16LF819-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF819-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF819-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF819-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF819-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF819-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the stock availability of the product?
What is the product description of PIC16LF819-I/SO?
What is the maximum frequency of the PIC16LF819-I/SO?
How many I/Os does the PIC16LF819-I/SO have?
Does the PIC16LF819-I/SO have any peripherals?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







