Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF819-I-PTSL
PIC16LF819-I/PTSL
| Part Number: | PIC16LF819-I/PTSL |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF819-I-PTSL |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin PDIP Tray |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF819-I-PTSL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin PDIP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 10 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 256 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LF819-I/PTSL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
