Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-SSTSL
PIC16LF818-I/SSTSL
| Part Number: | PIC16LF818-I/SSTSL |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-SSTSL |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 20-Pin SSOP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-SSTSL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 20-Pin SSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 10 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LF818-I/SSTSL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What are the interfaces supported by the microcontroller?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
