Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-SO
PIC16LF818-I/SO
| Part Number: | PIC16LF818-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Outputs | 15 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16LF818-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16LF818-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF818-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the interfaces supported by the MCU?
What is the maximum supply voltage for the MCU?
What is the memory size of the MCU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






