Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-ML
PIC16LF818-I/ML
| Part Number: | PIC16LF818-I/ML |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-ML |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF818-I-ML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LF818-I/ML
| Datasheet | View & Download PIC16LF818-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF818-I-ML Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the memory size of the PIC16LF818-I/ML?
What is the maximum operating temperature of the PIC16LF818-I/ML?
What is the product name and description?
What are the peripherals of the PIC16LF818-I/ML?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


