Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF72T-I-SS
PIC16LF72T-I/SS
| Part Number: | PIC16LF72T-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF72T-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP T/R - Tape and Reel |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF72T-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 128 B |
Documentation for Microchip PIC16LF72T-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16LF72T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF72T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF72T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LF72T-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
Is the product compliant with any industry standards or regulations?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
