Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF1567T-I-PT
PIC16LF1567T-I/PT
| Part Number: | PIC16LF1567T-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF1567T-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP T/R - Tape and Reel |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LF1567T-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 32 MHz |
| Interface | I2C, LIN, SPI, USART |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of ADC Channels | 34 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 1 kB |
| Height | 1.2 mm |
Documentation for Microchip PIC16LF1567T-I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.