Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC926-I-PT
PIC16LC926-I/PT
| Part Number: | PIC16LC926-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC926-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller Mcu, 8 Bit, PIC16, 20MHZ, TQFP-64 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC926-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller Mcu, 8 Bit, PIC16, 20MHZ, TQFP-64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, LCD, PWM |
| RAM Size | 336 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, LCD, PWM |
| RAM Size | 336 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LC926-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC926-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the product name?
What is the type of microcontroller?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the PIC16LC926-I/PT?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for the PIC16LC926-I/PT?
What compliance standards or regulations does the PIC16LC926-I/PT meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



