Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC73B-04-SO
PIC16LC73B-04/SO
| Part Number: | PIC16LC73B-04/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC73B-04-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC73B-04-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.65 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LC73B-04/SO
| Datasheet | View & Download PIC16LC73B-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC73B-04-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of microcontroller architecture used in this product?
What is the memory size of the microcontroller?
What are the available interfaces for this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
