Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC66-04I-SO
PIC16LC66-04I/SO
| Part Number: | PIC16LC66-04I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC66-04I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC66-04I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LC66-04I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16LC66-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC66-04I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the product?
What is the maximum operating temperature for the product?
What is the number of I/Os for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

