Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC63-04-SO
PIC16LC63-04/SO
| Part Number: | PIC16LC63-04/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC63-04-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC63-04-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LC63-04/SO
| Datasheet | View & Download PIC16LC63-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC63-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC63-04-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the PIC16LC63-04/SO?
What compliance standards or regulations does the PIC16LC63-04/SO meet?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the PIC16LC63-04/SO?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.