Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC62A-04I-SS
PIC16LC62A-04I/SS
| Part Number: | PIC16LC62A-04I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC62A-04I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC16 Series 3.5 kB Flash 128 B RAM 4 MHz 8-Bit Microcontroller - SSOP-28 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC62A-04I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC16 Series 3.5 kB Flash 128 B RAM 4 MHz 8-Bit Microcontroller - SSOP-28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LC62A-04I/SS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the memory size of the microcontroller?
What is the product name?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
What are the peripherals supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.