Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC54A-04I-SS
PIC16LC54A-04I/SS
| Part Number: | PIC16LC54A-04I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC54A-04I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 512byte EPROM 5V 20-Pin SSOP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC54A-04I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 512byte EPROM 5V 20-Pin SSOP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 100 ns |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 12 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 25 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 100 ns |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 768 B |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 12 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 25 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16LC54A-04I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16LC54A-04I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC54A-04I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC54A-04I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC54A-04I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
How many I/O pins does this product have?
What is the supply voltage range for this product?
What is the memory size of this product?
What is the part number of the product?
How much memory does the microcontroller have?
What is the architecture of the microcontroller?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

