Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC505-04I-SL
PIC16LC505-04I/SL
| Part Number: | PIC16LC505-04I/SL |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC505-04I-SL |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5 KB OTP, 72 RAM, 12 I/O14 SOIC .150in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16LC505-04I/SL |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16LC505-04I-SL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5 KB OTP, 72 RAM, 12 I/O14 SOIC .150in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16LC505-04I/SL
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 14 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of I/Os | 11 |
| Number of Programmable I/O | 11 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 72 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Microchip PIC16LC505-04I/SL
| Datasheet | View & Download PIC16LC505-04I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC505-04I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC505-04I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC505-04I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC505-04I-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16LC505-04I-SL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

