Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F887-I-PT
PIC16F887-I/PT
| Part Number: | PIC16F887-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F887-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU, 8-Bit, 8KW Flash, 368 RAM, 36 I/O, TQFP-44 | Microchip Technology Inc. PIC16F887-I/PT |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F887-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU, 8-Bit, 8KW Flash, 368 RAM, 36 I/O, TQFP-44 | Microchip Technology Inc. PIC16F887-I/PT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 35 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Microchip PIC16F887-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F887-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the price of the product?
How much flash memory does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








