Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F883-I-SO
PIC16F883-I/SO
| Part Number: | PIC16F883-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F883-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube, Bulk |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F883-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SOIC W Tube, Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 24 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC16F883-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F883-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the type of product?
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











