Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F882-E-SO
PIC16F882-E/SO
| Part Number: | PIC16F882-E/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F882-E-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 28-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F882-E-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 28-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of Programmable I/O | 28 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16F882-E/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F882-E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F882-E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F882-E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F882-E-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

